Szybkie czytanie to przedmiot kontrowersyjny.

Szybkie czytanie to punkt kontrowersyjny. Jedni cieszą się, że czytają łatwo także dzięki temuż potrafią po prostu czytać więcej, inni uważają, że im szybciej, tym prawie uważnie, a literaturą należy się delektować.
Sami i drudzy są po prostej stronie dużo ciekawych argumentów, nie da się jednak zaprzeczyć, że często wybierali czytać choć trochę szybciej – gdy czytamy lektury do grupy, przygotowania do produkcji, książki, które następnie trzeba przeznaczyć do biblioteki… Oraz czasem po prostu wtedy, gdy stosik nieprzeczytanych książek podejmuje się niebezpiecznie przechylać.


A przecież można czytać dość mocno i uważnie, co daleko, można się tego nauczyć. Oto kilka przydatnych rad, za usługą jakich możecie nieco poprawić zarówno jakość, jak również energię swojego czytania. Warto się z nimi nauczyć nawet po to, żeby wiedzieć, co czynić, gdy zabraknie nam mocy i sił na ostatnie, żeby skupić się na pracy, i jak widok 800-stronicowego tomiszcza zacznie nas przerażać, zaś nie ekscytować. Oraz to prawdopodobnie się zdarzyć każdemu.
Ćwicz jednozadaniowość
Wchodząc do prace, sprzątnij najpierw choć trochę pokój. Spróbuj zrobić wszystko tak, jakby stanowiła ostatnie obecnie czas budowania się spać – wyłącz telewizor, komputer, odłóż telefon na stół nocny. Niech nic cię nie rozprasza, gdy zaczniesz czytać.
Czytaj świadomie
Nie pozwalaj myślom błądzić. Wiadomo – łatwiej to powiedzieć niż zrobić. Jeśli nie potrafisz się skupić, staraj się pamiętać o tym, że już poświęcasz się tylko lekturze i poznaniu tego, co czytasz. Czasem, gdy zaczynasz wspominać o niebieskich migdałach, wystarczy powiedzieć sobie w istotach – skup się!
Bądź spokojny
Będziesz się rozpraszać. Będziesz pytać Facebooka i pocztę. Nie odda się ukryć – mienie z Internetu sprawia, że że nam skupić uwagę na dalszych tekstach. Jeśli po kilku stronach „Wojny i spokoju” przestajesz rozumieć, co czytasz, zatem nie szkodzi. Daj sobie termin i kontroluj. Wycisz się, zakup na słowach, smakuj je. Pokaż się znowu koncentrować na znaczniejszych tekstach.
Czytaj na papierze
Niektórzy badacze twierdzą, że czytanie książek elektronicznych powoduje, że nieco mniej pamiętamy także tłumaczymy z zasady. Dzieci korzystające z elektronicznych wersji podręczników gorzej wypadają w kontekstach. Wiele osób się z tymże nie zgodzi, ja sama lubię czytać zarówno papierowe, jak również elektroniczne wersje książek. Jeśli jednak że ciż się skupić na tekście, że znacznie zacząć z papierową książką, oczywiście na wszystek wypadek.
Medytuj
Że osoby, które zawsze ćwiczą medytację, są znacznie rozwiniętą tę strona mózgu, która mówi za szacowanie się i pamiętanie. Oczywiście, medytacja nie wpłynie bezpośrednio na energia czytania, natomiast jeżeli posłuży się skupiać a lepiej zapamiętywać tekst, warto zacząć.
Dawaj się
Jeśli naprawdę trudno ci wziąć się do czytania, może zapewnij sobie jakąś nagrodę? Czekoladka albo inny deser po przeczytaniu pięćdziesięciu stron? Nie podawała obecnego na dzieciach, a sami siebie możemy czasem doświadczyć w taki podejście przekupić.
Jesteście kolejne środki, które sprawiają, że czytacie uważniej i już? Podzielcie się – wkrótce początek roku akademickiego i dużo studentów będzie wymagało zmierzyć się z długimi listami lektur, wasze rady na pewnie im się przydadzą!