Jeśli umiejętnie dobierzemy gatunki roślin również będziemy spożywa tak pielęgnować, to taki żywy parawan skutecznie ochroni nas przed wścibskimi spojrzeniami.

Reklama: Montaż ogrodzeń Bydgoszcz

Jeśli umiejętnie dobierzemy gatunki roślin również będziemy je tak pielęgnować, to taki żywy parawan skutecznie ochroni nas przed wścibskimi spojrzeniami.
Żywopłoty strzyżone
wymagają regularnego przycinania (co najmniej dwukrotnie w układu roku). W obecny forma dodajemy im prawidłową formę , kontrolujemy także ich wielkość oraz szerokość. Strzygąc żywopłoty, niemal całkowicie bierzemy je kwiatów i owoców, które zdobiłyby rośliny rosnące naturalnie, przecież w zmian uzyskujemy zwartą, zieloną ścianę. Wysokość żywopłotów formowanych może zawierać od kilkudziesięciu centymetrów aż do kilku metrów, szerokość – zazwyczaj nie więcej niż 1 metr. Zajmują więc niewiele miejsca – cennego często w niskich ogrodach.


Większość żywopłotów czynionych z krzewów liściastych nie zapewnia gęstej przesłony przez pełny rok , choć są wyjątki: żywopłoty z grabu są gęste nawet w mieszkanie bezlistnym, a żywopłoty z ligustra półzimozielone (w proste zimy mieszka na nich strona liści). Jeśli chce nam na licznej, całorocznej izolacji, warto zastosować żywopłot tworzony z roślin zimozielonych.
Żywopłoty proste
są mniej liczne niż zakładane, ale wolno je „uszczelniać” od dołu, sadząc przed nimi mniejsze krzewy, na przykład przed rzędem leszczyn lub żywotników – rząd berberysów lub irg. Liściaste żywopłoty nieformowane mieszkają w ogrodzie wielu miejsca – ich wielkość może zawierać od 1,5 do 4 metrów, a wysokość, nieograniczana cięciem, taka jak rośliny, jaka go wykonywa. Zaletą nieformowanych żywopłotów liściastych stanowi wówczas, że potrafią zdobić ogród kwiatami i produktami. Iglaste żywopłoty nieformowane, gdyby są sadzone z odmian kolumnowych, nie są wysokie i rosną szybciej niż robione.
Jak długo trzeba liczyć na żywopłot?
Uzyskanie gęstego żywopłotu formowanego wysokości 1,5 do 2 m ma od 5 do 10 lat, żywopłotu nieformowanego – trochę krócej (2-8 lat). Dla tych, jacy nie chcą oczekiwać dodatkowo nie są czasu na środki pielęgnacyjne, a chcą być 1,5 czy 2-metrowej wysokości żywopłot, najskuteczniejszym wyjściem jest kupno roślin iglastych odmian kolumnowych żądanej wysokości. Żywopłoty z ostatnich roślin nie wymagają strzyżenia, lecz są dość drogie.
Gdzie sadzić żywopłot?
Zazwyczaj własne domy zwrócone są frontem do ulicy. Tam też uważa się wpisanie na posesję i do domu. Warto posadzić tam rośliny reprezentacyjne: gęste i zimozielone, takie kiedy na przykład cis – niewątpliwie sama z najefektowniejszych roślin na żywopłoty lub choina kanadyjska – mało u nas spotykana, a warta rozpowszechnienia w ogrodach przydomowych. Czyste i gęste żywopłoty powinniśmy także sadzić wzdłuż boków działki graniczących z trasą bądź cenną.
W ilości ogrodowej – bezpośrednio przy tarasach oraz przy ścieżkach – lepiej sadzić żywopłoty formowane. Szerokie żywopłoty naturalne z czasem trzeba przycinać, a więc przestają być piękne. Żywopłoty liściaste nieformowane stosujmy raczej na obrzeżach działek, gdzie nigdy się trwa i stanowi znacznie miejsca.