Co zorganizować w okresie urlopu z własnymi roślinami doniczkowymi? Jak poradzić im doświadczyć, gdy my wyjeżdżamy?

Reklama: Poczta kwiatowa Żnin

Co Tak najdoskonalszym podejściem jest zachowanie kwiatów pod uwagą zaprzyjaźnionych znajomych lub znajomych, którzy będą spożywa regularnie podlewać. Można i przewieżć je do sąsiadach i przeznaczyć je obok nich na godzina wyjazdu. Co jednak zrobić, jeśli przechodzimy w bloku prawdziwy gąszcz kwiatów, a sąsiadów chętnych do opiekowania się mieszkaniem brak? Mamy dla Was kilka podpowiedzi.

Jeśli macie tylko kilkudniowy wyjazd, możecie bez obaw pozostawić kwiaty w budynku. Większość roślin po obfitym podlaniu może przez kilka dni korzystać z zapasów wody. Można jeszcze przed wyjazdem zrosić je zaś obmyć ciepłą wodą. Przypadkiem są rośliny o owłosionych liściach takie jak np. fiołki afrykańskie, których liście nie lubią związku z wodą.

Jeżeli zaplanowaliście długi wyjazd, świetnym rozwiązaniem prawdopodobnie żyć także zakup hydrożelu – substancji zwiększającej zdolność podłoża do zatrzymywania wody oraz elementów odżywczych. Znajdziecie go w interesach ogrodniczych. Preparat należy dokładnie połączyć z ziemią. Niezmiernie ważne jest, żebym w punkcie mieszania ziemia była krótka, ponieważ ułatwi to rozprowadzenie cząsteczek hydrożelu. Po skończeniu takiej mieszanki podlejcie roślinę obficie. Ta metoda zapewni jej dobre nawodnienie przez 2-3 tygodnie.

Do zapewnienia roślinom wody mogą przydać się też plastikowe butelki. Należy napełnić je wodą, a następnie zamknąć i wykonać kilka małych luków w zakrętce. Tak zrobione butelki włóżcie delikatnie do doniczki uważając żeby nie uszkodzić korzeni. Wielkość butelki dobierzcie do rozmiarów doniczki. Także inna forma to pomieszczenie obok doniczki lub pomiędzy kilkoma doniczkami, pojemnika z wodą. Zanurzcie w nim gruby sznur lub paski tkaniny, która doskonale wchłania wodę (np. bawełna), i pozostały koniec włóżcie do ziemi. Mało kłopotliwym rozwiązaniem będzie umieszczenie kwiatów w wannie wypełnionej gorącą wodą do wielkości ok. 3 cm.

Niezależnie z tego, jaką szkołę wybierzecie, pamiętajcie aby zabezpieczyć kwiaty przed intensywnym działaniem słońca ? większość roślin źle to znosi.