Gdzie tak można spotkać niedźwiedzia? Oraz gdy uchronić się w razie takiego spotkania?

Niedźwiedź brunatny, najpotężniejszy ssak drapieżny w Polsce, zadomowił się w Beskidzie Żywieckim i Śląskim – informuje „Dziennik Zachodni”. Gdzie oczywiście można spotkać niedźwiedzia? Również kiedy wziąć się w razie takiego spotkania?

Dotychczas sądziliśmy, że nasze niedźwiadki są wyłącznie transgraniczne; zakładają się latem w nasze lasy, ale wolą zimować w gawrach na Słowacji, bo tam śnieg leży krócej i głowy są mniej dostępne.

Od paru lat stale zimują one na zboczach Romanki oraz Silnej Raczy, tu przychodzą same na świat małe niedźwiadki. Z jednej strony ponowna obecność drapieżników cieszy, z nowej jest utrudnieniem życia codziennego mieszkańców Żywiecczyzny. Niedźwiedzie wychodzą czasem z lasu w szukaniu odpowiedniejszego pokarmu. Przed rokiem w strefach Korbielowa jeden z drapieżników zaatakował owce. W współczesnym roku inny człowiek zdemolował pasiekę w gminie Jeleśnia.

Z kolejce w Beskidzie Śląskim są kolejne dwa, jedzą w okolicach Skrzycznego i Baraniej Góry. Doktor często obserwuje ich tropy w terenie potoku Zimnik w masywie Skrzycznego. Niedźwiedzie widziano tez w współczesnym momencie w rejonie Babiej Góry, w strefach schroniska na Markowych Szczawinach.

Czy turyści powinni obawiać się niedźwiedzi? Zdaniem lekarzy nie. Nie liczy się czego bać. Niedźwiedzie w aktualnym sezonie są dobrze od tego pomieszczenia. Na drogę wyczują człowieka, i nasz zapach im nie istnieje w styl. Wybierają się, gdyż jesteśmy i za hałaśliwi. Na proste spotkanie z niedźwiedziem raczej nie mamy szans. One rozumieją, że właśnie wieczorem, jak my się wycofujemy z lasu, one potrafią podejść bliżej. I podejmują, bo dają swoje ślady.

Zwiększone ryzyko wystąpienia z niedźwiedziem siedzi w nocy. Dlatego poprawia się nocnych jazd po Tatrach, Beskidach czy Bieszczadach. Choć niedźwiedzie unikają spotkania z mężczyznami, wtedy jak zostaną zaskoczone mogą stanowić śmiertelnie niebezpieczne.

Jak się zachować w razie spotkania z niedźwiedziem? Niedźwiedź brunatny nie traktuje mężczyznę jako potencjalnej ofiary: nie będzie zależał cię zjeść. Jeśli dołączy do spotkania koniecznie zachowaj spokój. nie zbliżaj się do zwierzęcia. Jeżeli niedźwiedź cię dotąd nie zauważył, wycofaj się cicho i powoli, kiedy nie będzie postrzegał w twoją stronę. Obserwuj go. Nie krzycz, bowiem w ostatni forma możesz go zacząć i nakłonić do ataku.

Jeżeli zwierzę cię zauważy, nie biegnij, toż że sprowokować pogoń! Niedźwiedź stojąc na tylnych łapach bada otoczenie, aby zapewnić informacje dostarczone za pośrednictwem słuchu i węchu. Pokaż mu, że ma do działania z mężczyzną. Rozwiń się, oddaj mu wiedzieć o naszej obecności mówiąc niskim, stanowczym głosem i dokładnie wymachuj rękoma nad głową. Wycofaj się powoli i ostrożnie drogą, którą przyszedłeś – nie nie uciekaj! Stale obserwuj niedźwiedzia. Staraj się być ostrożnym. Podczas bliskiego spotkania nie patrz drapieżnikowi w oczy (dla zwierząt to klucz agresji). Jeśli niedźwiedź się zbliża, stań na domowym pomieszczeniu i odzywaj się spokojnym głosem. Jeśli się zatrzyma – zwiększ dystans wybierając się powoli.

Gdy widzisz, że dojdzie do bliskiego ataku, postaraj się odwrócić uwagę niedźwiedzia, kładąc przed sobą jakiś przedmiot. W przypadku, jak to nie pomoże połóż się na brzuchu, lekko rozchyl nogi, palce spleć za głową. W niniejszej pozycji osłonisz głowę i kark. Jeśli jesteś plecak, zabezpieczy on Twoje plecy. Połóż dłoni na szyi i pomagaj głowę – przy fizycznym kontakcie niedźwiedź często występuje twarz. Udawaj martwego. Gdy atak ustanie, zaczekaj, aż zwierzę zdali się definitywnie.